نیوکلیپ

پیوندها
  • ۰
  • ۰

کلاه‌قرمزی، بازیگر عروسکی که سال هاست مشهور شده و همه به خصوص کودکان، او را می شناسند. فیلم‌های این عروسک که باید گفت توسط ایرج طهماسب و حمید جبلی خلق شده‌ از پرفروش‌ترین فیلم‌های تاریخ سینمای ایران است.

به گزارش سرویس فرهنگی فردا: کلاه‌قرمزی، بازیگر عروسکی که سال هاست مشهور شده و همه به خصوص کودکان، او را می شناسند. فیلم های این عروسک که توسط ایرج طهماسب و حمید جبلی خلق شده‌ از پرفروش‌ترین فیلم‌های تاریخ سینمای ایران است.

اما سریال نوروزی کلاه قرمزی که جدیدترین برنامه این عروسک مشهور است هرسال با حواشی زیادی همراه بوده؛ حواشی ای که بیشتر شبیه به شایعات ساختگی با اهدافی مشخص می ماند.

کلاه قرمزی از کجا آمد؟
 
کلاه قرمزی در سال ۱۳۶۰ و در برنامه «سقائک و شانه‌به‌سر دانا» به کارگردانی ایرج طهماسب استفاده شد، چند سال بعد در سال ۱۳۷۱ برای ساخت برنامه جغجغه و فرفره این عروسک از آرشیو بیرون کشیده شد و با ایجاد تغییراتی توسط مرضیه محبوب به کلاه‌قرمزی اولیه تبدیل گشت.کلاه قرمزی قرار بود فقط در یکی از قسمت‌های این برنامه و به‌عنوان مهمان حضور داشته ‌باشد اما به دلیل استقبال مخاطبان تبدیل به عضو ثابت این برنامه شد، طوری که نام برنامه به «کلاه‌قرمزی و جغجغه و فرفره» تغییر کرد. پس از طی یک دوره موفقیت آمیز برنامه های تلویزیونی. کلاه قرمزی و پسرخاله به پرده سینماها راه پیدا کردند و تا کنون سه نسخه سینمایی «کلاه قرمزی و پسر خاله»، «کلاه قرمزی و سروناز» و «کلاه قرمزی و بچه ننه» از آن ساخته و منتشر شده است.

امسال «کلاه قرمزی» داریم؟ نداریم؟
 
آبان ماه امسال ایرج طهماسب در گفت‌وگویی کوتاه در پاسخ به اینکه آیا «کلاه قرمزی 95 » را در حال ساخت دارد؟ گفت: خیر! امسال به دلیل ساخت سینمایی «کلاه قرمزی و دوستان»، امکان ساخت مجموعه را نداشتیم و در جلسه‌ای که با مدیران صدا و سیما داشتم به دوستان پیشنهاد دادیم، حالا که 6 ماه فرصت تا پایان سال هست؛ بودجه‌ی این برنامه را در اختیار دیگر برنامه‌سازان قرار بدهند تا در ایام عید نوروز ،تماشاگر برنامه‌ی جدید و جذاب برای کودکان باشیم.

این در حالی است که پیش از آن حمید مدرسی تهیه کننده "کلاه قرمزی” در این باره گفته بود: علاوه بر اینکه «کلاه قرمزی» را برای نوروز سال ۹۵ آماده می کنیم نسخه سینمایی آن نیز  پروانه ساخت گرفته و  وارد مرحله پیش تولید شده است.

تازه ترین اظهار نظر در مورد وضعیت این برنامه برای نوروز 95 مربوط به حرف های منتشر شده از حمید جبلی بوده که او نیز خبر از عدم پخش کلاه قرمزی در نوروز 95 داد و دلیل اصلی را هم نه فیلم سینمایی که بد حسابی سازمان صداوسیما عنوان کرد؛ همین چند روز پیش بود که جبلی، در مراسم افتتاحیه سی و چهارمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر گفت: «امسال کلاه قرمزی نداریم، چون تلویزیون پول پارسال را هنوز نداده است. البته ما به کسی بدهی نداریم اما تلویزیون پول را پرداخت نکرده و علاقمند نیست که این برنامه اجرا شود.»

شایعات همیشگی

این برنامه پرمخاطب عروسکی، همواره با شایعات دیگری نیز مبنی بر پخش شدن یا نشدن به همراه بوده است؛ شایعه ای که عده ای معتقدند عوامل ساخت این برنامه و به دلیل بازار گرمی به راه می اندازند!

البته این اظهارات برای پخش نشدن برنامه کلاه قرمزی، تنها مربوط به امسال نمی شود؛ اواخر سال 1391 و در آستانه چهارمین نوروزی بود که مخاطبان انتظار تماشای کلاه‌ قرمزی و دوستانش را داشتند. اما همان روزها خبر رسید که به علت مسائل و مشکلات مالی پخش این برنامه منتفی خواهد شد! این خبر اولین بار به نقل از مجید مدرسی در مقام تهیه‌کننده این مجموعه رسانه‌ای شد و ساعتی بعد با توضیخات مدیر گروه کودک شبکه دو مشخص شد که هنوز هیچ چیز در این زمینه قطعی نیست و باید منتظر تصمیم‌گیری‌های بعدی ماند.
 
همچنین اواخر سال 1392 بود که ایرج طهماسب آماده‌سازی کلاه قرمزی برای نوروز 93 را منتفی اعلام کرد. این در حالی بود که پیش تر از آن، علی بخشی‌زاده، مدیر شبکه دو از پخش قطعی مجموعه «کلاه قرمزی» در نوروز 1393 خبر داده بود!

بعد از پخش برنامه کلاه قرمزی در نوروز 1393،  بازار خبرهای ضد و نقیض در مورد وضعیت پخش این سریال در نوروز 1394 ادامه داشت.

بازارگرمی یا بدحسابی سازمان؟

مشخص نیست که این شایعه سازی در هر سال با چه هدفی دنبال می شود. هرچند ممکن است بدحسابی سازمان صدا و سیما یکی از دلایل آن باشد. به هرحال همه میدانند اوضاع بودجه این نهاد عریض و طویل در دو سه سال اخیر اصلا خوب نیست. اما می توان یکی از دلایل شایعه سازی از سوی عوامل ساخت این مجموعه برای پخش شدن یا نشدن را بازار گرمی دانست. زیرا که ممکن است از طریق این جوسازی ها، رقم قرارداد این برنامه پرمخاطب عروسکی، بالاتر از آن چه که هست، شود! و البته در نهایت هربار این مجموعه به مرحله پخش رسیده است.

گفتنی است که آن طور که رقم قرارداد برنامه نوروزی کلاه قرمزی 94 در رسانه ها منتشر شد، مبلغی حدود 2 میلیارد و 500 میلیون تومان بوده است. مبلغی که در آن سال مسئولان تلویزیون ترجیح دادند بدون درگیر شدن در حاشیه ها با همان پیشنهاد تیم سازنده ختم شود! اما هنوز اخباری از عدد و رقم برنامه امسال منتشر نشده است.


انتهای پیام/

پخش کلاه قرمزی در نوروز 96 ؟ | آیا امسال عید کلاه قرمزی پخش میشود؟

منبع: فردا نیوز